Help!
23.02.2018.
Gimnazjum w Łukowicy
Advertisement
Strona Główna arrow Artykuły

Menu główne
Strona Główna
Rzeczpospolita
Fotoreportaże
Dawniej i dziś
Gród Wiślan
Sędziwój
Artykuły
Kolonie
Rekrutacja
Dokumenty
Dla Rodziców
Gimnazjum
Aktualności
Patron Szkoły
Historia Gimnazjum
Samorząd Uczniowski
Biblioteka
Współpraca zagraniczna
Fotowydarzenia
Galeria
Sport
Szukaj
Biblioteka nauczyciela
Pedagog szkolny
Info
Archiwum
Tematy pokrewne
Artykuły
Krótka historia Gimnazjum w Łukowicy PDF Drukuj Email
13.04.2010.

Autor Małgorzta Tokarczyk, Łukowica 2009

GIMNAZJUM W ŁUKOWICY


Wstęp


Celem mojej pracy jest, przedstawienie osoby sławnego alchemika Michała Sędziwoja, żyjącego w XVII wieku wywodzącego się z małej, lecz malowniczej wioski Łukowica położonej w Beskidzie Wyspowym. Osoba ta cieszyła się wielką popularnością w wieku XVII, większą niż przyznaje się mu to w XX wieku. Często w powszechnej świadomości figuruje jako tajemniczy czarodziej, a nie sławny polski uczony.
    
Pierwszy rozdział mojej pracy poświęcony będzie ogólnej charakterystyce gminy Łukowica, która obejmie położenie geograficzne, ukształtowanie terenu, historie. W drugim rozdziale opiszę powstanie oraz pracę Gimnazjum w Łukowicy, którego patronem jest Michał Sędziwój od października 2006 roku.
W trzecim rozdziale zajmę się wyjaśnieniem pochodzenie słowa chemia oraz dziejami alchemii, ale przede wszystkim przybliżeniem samej postaci Michała Sędziwoja, jego życia twórczości i odkryć.

ROZDZIAŁ I

Ogólna charakterystyka gminy Łukowica

1.Położenie geograficzne

Gmina Łukowica należy do powiatu limanowskiego, który leży w środkowej części województwa małopolskiego. Powierzchnia powiatu to 952 km2 zamieszkiwany jest przez 116 tysięcy osób. Powiat tworzy 12 gmin, z tego 2 gminy miejskie i 10 gmin wiejskich, do których należy Łukowica. Gmina Łukowica położona jest w grupie górskiej, którą nazywa się Beskidem Wyspowym. Od południa Beskid Wyspowy przylega do rozległego pasma Gorców, gdzie początkowo granicą jest dolina rzeki Raby, natomiast dalej doliny rzeki: Mszanki i Kamienicy. Wschodnie obrzeża tej grupy Górskiej ogranicza dolina rzeki Dunajca, od strony północnej Beskid Wyspowy przechodzi w pogórze Wielickie, przy czym za granicę przyjmuje się tutaj: Stradomki, Krzyworzeki, Kobylnika, Węglówki, Raby i Krzyczanówki.
Charakterystyczną cechą Beskidu Wyspowego wyrastanie odosobnionych, wyspowo wznoszących się szczytów z typowo podgórskiego, sfalowanego łagodnymi garbami krajobrazu. Szczyty te mają strome, czasem nawet bardzo spadziste stoki. Poszczególne szczyty górskie oddzielone są głębokimi dolinami rzecznymi, które od dawien dawna wykorzystane były jako trakty komunikacyjne. Gmina Łukowica graniczy z czterema gminami. Od północy z gminą Limanowa, od wschodu 6 z gminą Podegrodzie, od południa z gminą Łącko, a od zachodu z gminą Kamienica.
 

*rys.1 Mapka gminy Łukowica

W skład gminy Łukowica wchodzi dziewięć wsi: Łukowica, Przyszowa, Roztoka, Młyńczyska, Jastrzębie, Stronie, Jadamwola, Owieczka, Świdnik.


 

Zmieniony ( 22.12.2010. )
Czytaj całość…
 
Michał Sędziwój PDF Drukuj Email
13.04.2010.

Autor Małgorzta Tokarczyk, Łukowica 2010

Dzieje chemii oraz życie i działalność Michała Sędziwoja

1.Początki chemii

Chemia rozpoczęła swe istnienie jako rzemiosło, ponieważ ludzie, którzy przerabiali materiały do celów praktycznych, nie rozumieli mechanizmów chemicznych ani nawet nie próbowali ich rozumieć, ich celem było tylko przeprowadzenie przemian chemicznych dla potrzeb użytkowych. Na początku człowiek używał krzemienia i kości, później te materiały ustępowały miejsca metalom. Dopiero z nadejściem cywilizacji antycznej, ludzie po raz pierwszy mogli zająć się rozważaniem procesów zachodzących w przyrodzie i zaczęli je badać.

2.Pochodzenie słowa chemia
Alchemia znana była już w starożytności, ale okres jej świetności przypadł na średniowiecze, głównie za sprawą odnalezionych ok.1200r. manuskryptów. Prace arabskich alchemików, pełne złożonych formuł i opisów skomplikowanych urządzeń laboratoryjnych były prawdziwym olśnieniem dla czytających je uczonych i duchownych. Nagle okazało się, że możliwe jest wyprodukowanie eliksiru życia i kamienia filozoficznego. Rękopisy zawierające alchemiczne instrukcje były trudne do zdobycia, jeszcze trudniej było coś z nich zrozumieć. Mało, że pisane po łacinie, to na dodatek szyfrem. Z obawy przed wykradzeniem tajemnicy alchemicy robili zapiski językiem mętnym i zakodowanym. Na przykład zamiast użyć określenia aqua requia, czyli woda królewska, oznaczającego mieszankę stężonego kwasu azotowego i solnego, mowa była o Zielonym Smoku, ołów zaś nazywano Czarną Wroną.

Za miejsce powstania alchemii powszechnie uważa się Egipt, choć do miana kolebki tej sztuki pretendują również Indie, Babilonia i Chiny. Chińczycy wywodzą pochodzenie słowa chemia z południowo-chińskiego, Kim Ya co oznacza “złota woda”. Najpowszechniejszym poglądem jest, że słowo chemia pochodzi od egipskiego słowa khem oznaczającego czarny. Egipt w owym czasie nazywano Czarnym Krajem od leżącego w dolinie Nilu czarnoziemu. Istnieje też hipoteza mówiąca, że słowo khem oznaczało nie “czarny” a raczej czynność zajmowania się czarnym (czarną ziemią) np. wytapianie metali.
Można spotkać się też, z uznawanym dziś z całą pewnością za niepoprawne wywodzeniem słowa chemia z greckiego chyma oznaczającego metalowy odlew. Niektórzy próbują znaleźć źródłosłów słowa chemia w języku hebrajskim. Wszystkie te wyjaśnienia są jednak jedynie hipotezami. Nie istnieją znane źródła pozwalające bezsprzecznie ustalić pochodzenie terminu chemia. Przedrostek al w słowie alchemia pochodzi z czasów dużo późniejszych. Został dodany przez arabów w VII w. n.e.

 

Zmieniony ( 22.12.2010. )
Czytaj całość…
 
O Łukowicy przy coli cz.2 PDF Drukuj Email
04.06.2009.

O Łukowicy przy coli

 

Wybaczcie przyjaciele, ale wcześniej nie mogłem napisać, chociaż wieści, które do mnie docierają są wysoce obiecujące: mój pierwszy artykuł przeglądany był już kilkaset razy- wielkie dzięki!!! Teraz pojawił się nowy temat: kiedy powstał ,,stary” kościół w Łukowicy (dla porządku dodam- p.w. Św. Andrzeja Apostoła ), trwają prace w budynku kościoła, za kilka tygodni naszą miejscowość odwiedzi komisja, która ma określić datę powstania kościoła. Czyli kiedy? I tym się właśnie dzisiaj zajmiemy!!!!

Mamy kilka propozycji: jedne bardziej prawdopodobne, inne mniej, ale każde z nich potrafimy uzasadnić, więc nie ma mowy o przypadkowym dobieraniu dat-jesteśmy profesjonalistami. Na tej stronie powinna się pojawić także sonda, w której sami wybierzecie termin powstania kościoła - taki, do którego jesteście najbardziej przekonani. My te wyniki zbierzemy i w którymś  z następnych odcinków przedstawimy i omówimy ( głosujcie-lubimy liczyć)

Zmieniony ( 22.12.2010. )
Czytaj całość…
 
Z Łukowicy, przez Kaługę, Kazań, Astrachań, Irkuck na Kamczatkę PDF Drukuj Email
30.12.2007.

 Autorem artykułu jest profesor Jerzy  Antoni Ostoja Sędzimir, potomek panów łukowickich

Jak pan łukowicki z Beniowskim*, statkiem

z niewoli rosyjskiej do Chin uciekał

  (fragment)

„A znowu stary Sędzimir, to rzadki, niezrównany egzemplarz jakiego nikt teraz nie zobaczy. Szlachcic którego rodziców własnością były niegdyś całe rozległe Łukowickie Dobra, - młodość spędził po szlachecku, wojaczył – majaczył (? Jerzy S.) aż osiadł u Pieniążków na rezydencji, siedział i przy Janowskim” - (Janowski był dzierżawcą). Z tekstu można wnioskować że wzmiankowany Sędzimir pojawił się w Łukowicy w pierwszych latach XIX w. Dalej Girtler pisze „zdało się że na ławie w jadalnej Sali czeka swojej ostatniej godziny...”  - „...po kolejnej sprzedaży Łukowicy, i przejęciu jej przez nowych właścicieli, S. opuścił dwór” – „ ... widziano go dziadem przy Kościele Panny Maryi w Krakowie. Już nie żyje”. – „Chłop był wysoki, szczupły, na jedno oko ślepy – czuprynę szron okrywał – wiek go chylił do ziemi,  ale gwałtownie się prostował. Ubrany był w płócienną szarą czamarę, haydawery – od rana do nocy przesiadywał na jednym miejscu ... podczaszyć lubił, ale do wina już nie należał (? Jerzy S.)- kubek okowity odmładzał go, a wtedy wspomnienia dawne rozjaśniały twarz jego – rozgadywał się stary”.

 

*Beniowski - bohater znanego utworu Juliusza Słowackiego

 Cały artykuł  Osobliwe przypadki Jerzego Sędzimira z Łukowicy dostępny jest w dziale Sędziwój

 

Łukowica, grudzień 2007

Zmieniony ( 17.04.2015. )
 
Wyniki Konkursu plastycznego "20 rocznica obalenia komunizmu" PDF Drukuj Email
03.06.2009.
Protokół

         

z rozstrzygnięcia konkursu plastyczno – historycznego zorganizowanego z okazji 20 rocznicy upadku komunizmu w Polsce. 

 

          Konkurs zorganizowany został przez Gimnazjum im. Michała Sędziwoja w Łukowicy dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Gminy Łukowica. 
 

Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 28 maja 2009 roku.

Zmieniony ( 22.12.2010. )
Czytaj całość…
 
O Łukowicy przy coli PDF Drukuj Email
18.02.2009.

            Usiądź wygodnie i weź coca colę do ręki albo lepiej herbatę z cytryną, bo jeszcze zima, ale cykl może potrwać aż do wiosny więc cola też się przyda. Pewnie zastanawiasz się co to w ogóle znaczy? Tytuł cyklu ,który teraz rozpoczynamy? Znaczy on dosłownie: kilka słów o Łukowicy do Ciebie, a żeby Ci się miło czytało proponujemy colę jako popularny napój. Jeśli wolisz pepsi to ostatecznie może być . No i jest jeszcze drugie znaczenie : znajdziesz tu podstawowe (a może  i nawet ponad podstawowe ) informacje o naszej gminie ,ale nie będzie to żadne nudzenie – no wayJ  takiej lekcji  historii jeszcze tutaj nie było. Let’s go! 

Zmieniony ( 22.12.2010. )
Czytaj całość…
 
Jak powstała Łukowica? PDF Drukuj Email
19.09.2008.
autor: Piotr WięcekCool

O tym, jak powstała Łukowica

Wprowadzenie

          Z powstaniem Łukowicy wiąże się pewna legenda, a jak to z legendą bywa jest w niej ziarnko prawdy i ziarnko fantazji. Ziarnkiem prawdy jest, że pierwszym osadźcą(pierwszym kmieciem osiedlającym się na danym terenie – niezamieszkanym przez żadną ludność) był Wnękowicz, a którego nazwisko uległo uproszczeniu* w schemacie:

 

Wnękowicz-Wnękowic-Owic


I jako Owic występuje w tej legendzie. Iście baśniowy jest oczywiście sposób znalezienia cisowych drzew. A jak to było, przeczytajcie.

 

O tym, jak powstała Łukowica

          Dawno, dawno temu, kiedy na miejscu dzisiejszej Łukowicy szumiał gęsty bór, Polską rządził mały wzrostem, ale wielki duchem król Władysław zwany Łokietkiem. Właśnie szykował się do kolejnej wojny robił przegląd wojsk, sprawdzał broń i zapasy. Niestety, łuki, ulubiona broń wojów królewskich, były stare, nieporęczne i nadzwyczaj ciężkie. Skarżyli się też rycerze że z kruchego drzewa są wykonane i trzaskają przy byle silniejszym naciągnięciu cięciwy.
Wysłuchiwał król skarg wojów, oglądał łuki i martwił się coraz bardziej, że jego wojsku przyjdzie stanąć z gołymi rękoma do walki z wrogiem. Zwołał więc starszyznę na naradę i rzekł: „Nieprzyjaciel stoi u progu, a nasze wojska prawie bezbronne. Łuki stare i zniszczone nie nadają się do walki. Radźcie, co czynić?”
          Spojrzeli rycerze po sobie i opuścili głowy. Zasępiły się ich czoła, a serca począł targać niepokój: „Gdybyż to można było na to co poradzić. Gdzież szukać drewna lekkiego, sprężystego i silnego, które nadawałoby się na królewskie łuki? Kto się podejmie takiego zadania?” Spojrzał król po wojach, potarł frasobliwie brodę i rzekł:
   - Ani chybi, trzeba znaleźć śmiałka, który ruszy na poszukiwanie drewna na łuki. Temu zaś, kto znajdzie drewno mocne i sprężyste, nadam jedyne prawo wyrabiania łuków dla wojsk królewskich.
   - Dobrze król radzi – ożywili się wojowie, ale po chwili znów troska pojawiła się na ich twarzach.
   - Któryż z nas pójdzie? – zatrapił się głośno stateczny Masław. –Wojsk nam trza doglądać, na polowania jeździć, zapasy czynić.
   - A i radę starszych zwołać i plany wojenne szykować – dodał milczący dotąd Krzesimierz.
   - Mam tu drużynę młodych, śmiałych i odważnych. Znajdzie się niejeden żądny sławy i przygód – wolno powiedział Dobromir, kiwając długą, siwą brodą.


Zmieniony ( 04.06.2009. )
Czytaj całość…
 
"Suska" na Liście Produktów Tradycyjnych PDF Drukuj Email
10.11.2007.

Śliwka łukowicka na Liście Produktów Tradycyjnych 

Kolejnych pięć smakołyków z Małopolski, które dostały się na listę Produktów Tradycyjnych, przedstawiono podczas obradującej  Rady ds.  Produktów Tradycyjnych. Rada wybrała 5 nowych produktów: nasiona fasoli Piękny Jaś z Doliny Dunajca, charsznicka kapusta kwaszona, łukowicka śliwka suszona, suska sehlońska oraz obwarzanek krakowski.Suszenie śliwek w Gminie Łukowica odbywa się już co najmniej od 100 lat. Doskonale świadczą o tym suszarnie znajdujące się  na terenie Gminy Łukowica. Mimo, że produkcja suszonych śliwek była traktowana przede wszystkim jako dodatkowe źródło dochodu, to w gospodarstwie domowym często korzystano z tego specjału, czy to jadając na surowo, czy tez używając jako dodatek do różnych potraw min. Krupniku czy bigosu. Suszenie śliwek to praca połączona ze swoistym obrzędem, jak kiedyś kiszenie kapusty, zbiorowe przędzenie lnu czy skubanie gęsiego pierza.
Podczas spotkania przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. zaprezentowali etykiety, które mają wyróżniać tradycyjne małopolskie przysmaki. Etykieta będzie umieszczana na wszystkich wyrobach wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych. Znakowanie produktów pozwoli na ich identyfikację wśród innych dostępnych na rynku. Będzie świadczyć również o ich wyjątkowości.Zmieniony ( 23.12.2007. )
Czytaj całość…
 
Łukowicka śliwka suszona PDF Drukuj Email
27.11.2007.
"Suska" z Łukowicy


W dniu 28 listopada 2006 roku na Listę Produktów Tradycyjnych została wpisana w kategorii Orzechy, nasiona, zboża, warzywa i owoce (przetworzone i nie): "Łukowicka śliwka suszona" (woj.małopolskie)
Opis produktu
1. Nazwa produktu:
Łukowicka śliwka suszona
2. Rodzaj produktu:
Orzechy, nasiona, zboża, warzywa i owoce (przetworzone i nie)
3. Charakterystyka produktu rolnego:

Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)
Owalny owoc z miękkim i soczystym miąższem. Owoce pokryte szadzią. Biała szadź, która chroni owoc przed wyschnięciem, jest zmywalną wydzieliną. Można również zauważyć charakterystyczną dla śliwek „bruzdę” przebiegającą po stronie brzusznej owocu (od zagłębienia przyszypułkowego do śladu posłupkowego). Oddziela ona wyraźnie stronę brzuszną od grzbietowej owocu i dzieli go na dwie części. Warto zaznaczyć, iż głębokość i szerokość bruzdy w wypadku śliwki węgierki jest raczej niewielka w porównaniu np. do renklody.

 

Kształt (zewnętrzny i na przekroju)
Kształt ich jest owalnym lub odwrotnie jajowatym, co oznacza, że owoc śliwki węgierki jest najszerszy nie w połowie ich wysokości, lecz bliżej szypułki. Szypułka węgierek jest dość długa i cienka (dł. 15-25 mm). Po przekrojeniu węgierka ma lekko eliptyczny kształt. 
Wielkość
Owoce śliwek węgierek charakteryzują się średnią wielkością w granicach 25-30 g;
długość 3-4 cm, szerokość po przekrojeniu 1,5-2,5 cm.
Barwa (zewnętrzna i na przekroju)
Barwa granatowa lub fioletowa, po przekrojeniu odsłania się zielonozłocisty miąższ oraz brązowozłota pestka.
Konsystencja, „wrażenie w dotyku”
Miąższ jest zielonozłocisty, zwarty, słodki, bardzo smaczny, łatwo odchodzący od pestki.
Smak i zapach
Śliwki o charakterystycznym dobrym smaku są bardzo słodkie i często o pomarszczonej skórce. „Węgierka zwykła” pozostaje synonimem śliwki dobrej jakości.
Inne dodatkowe informacje dotyczące charakterystyki produktu rolnego lub środka spożywczego
Przedstawiane tutaj śliwki węgierki od dawna są uważane za owoce świetnie nadające się do suszenia oraz do wszelkiego rodzaju przetwórstwa (dżemy, powidła, kompoty, marmolady, przeciery, mrożonki).
4. Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego:

sliwa1.jpg
sliwa2.jpg

Suszenie śliwek w Gminie Łukowica odbywa się już co najmniej od 100 lat. Doskonale świadczą o tym suszarnie znajdujące się na terenie Gminy Łukowica. Często mają one ponad 80 lat. Notatki w księgach gospodarczych wskazują, iż sady śliwowe były i są nadal częścią krajobrazu terenów rolniczych w Gminie Łukowica. Skoro przeszło 80 lat temu były suszarnie i sady śliwowe niepodważalnie świadczy to o tradycyjnym przetwarzaniu śliwek na tych terenach.

Zmieniony ( 08.12.2007. )
Czytaj całość…
 
Suszona śliwka łukowicka PDF Drukuj Email
19.01.2008.

Sam wpis jej producentom niewiele  pomoże...

 

 Suszona śliwka łukowicka trafiła na prestiżową listę produktów tradycyjnych. Sam wpis jej producentom niewiele jednak pomoże. Wcześniej od śliwki na tej liście znalazły się śliwowica i jabłka łąckie oraz groch jasiek z doliny Dunajca. - Podjęliśmy starania o wpis, aby pomóc choć trochę rolnikom, zwiększyć zainteresowanie tym towarem i podnieść opłacalność produkcji - mówi Czesława Rzadkosz, wójt gminy Łukowica. Gospodyni gminy zachwala specjał. - Badania wykazały, że śliwka jest bogata w witaminy grupy A i C, wzmacnia system nerwowy, zwiększa odporność na stres, wspomaga metabolizm tłuszczowy, a przy tym jest smaczna - dodaje. Zainteresowanie śliwką łukowicką jest duże. - Kupują jednak od nas hurtownicy. Tymczasem i dla nas i dla konsumentów byłoby lepiej, gdyby udało się ominąć pośredników - mówi Maria Wolak, łukowicki sadownik.
Zmieniony ( 22.01.2008. )
Czytaj całość…
 
Komputer dla ucznia PDF Drukuj Email
13.11.2008.

Rusza program "Komputer dla ucznia"

          Rozpoczynają się przygotowania do rządowego programu „Komputer dla ucznia”. Nauczyciele gimnazjów przejdą szkolenie przed tym, jak gimnazjaliści otrzymają od polskiego rządu laptopy w ramach programu – czytamy w Gazecie Wyborczej.

         

Zmieniony ( 13.11.2008. )
Czytaj całość…
 
«« start « poprz. 1 2 nast. » koniec »»

Pozycje :: 1 - 15 z 23

Top!