Help!
23.02.2018.
Gimnazjum w Łukowicy
Advertisement
Strona Główna arrow Rzeczpospolita

Menu główne
Strona Główna
Rzeczpospolita
Fotoreportaże
Dawniej i dziś
Gród Wiślan
Sędziwój
Artykuły
Kolonie
Rekrutacja
Dokumenty
Dla Rodziców
Gimnazjum
Aktualności
Patron Szkoły
Historia Gimnazjum
Samorząd Uczniowski
Biblioteka
Współpraca zagraniczna
Fotowydarzenia
Galeria
Sport
Szukaj
Biblioteka nauczyciela
Pedagog szkolny
Info
Archiwum
Tematy pokrewne
Program Rzeczpospolita internetowa
Zakończenie projektu PDF Drukuj Email
20.05.2008.

Zakończenie projektu „Poprzez historię do przyszłości”

 

W dniu 27 marca 2008 r. w Gimnazjum im. M. Sędziwoja w Łukowicy odbyło się oficjalne podsumowanie projektu „Poprzez historię do przyszłości”, realizowanego w ramach II edycji programu „Rzeczpospolita internetowa”. Uroczystość zgromadziła przedstawicieli władz samorządowych i oświatowych, kuratorium, miejscowej parafii, właścicieli gospodarstw agroturystycznych, Kół Gospodyń Wiejskich oraz mieszkańców Gminy Łukowica. Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia dyrektora szkoły mgra Leszka Lisa, który przypomniał główne zadania projektu oraz zrelacjonował przebieg ich realizacji . Następnie zgromadzeni goście uczestniczyli w programie artystycznym przygotowanym przez młodzież. Przy dźwiękach skocznej muzyki, młodzi wykonawcy zaprezentowali przedstawienie, którego scenariusz oparty był na  fr. utworu Tytusa Czyżewskiego. Publiczność bawiła się doskonale, słuchając trochę już zapomnianego języka gwarowego i przyśpiewek ludowych .

 

Zmieniony ( 23.05.2008. )
Czytaj całość…
 
Teatr "Z Dwora" PDF Drukuj Email
08.03.2008.
Jasełka Czyżewskiego

Uwieńczeniem warsztatów teatralnych w ramach projektu "Poprzez historię do przyszłości" (Program "Rzeczpospolita internetowa") była prezentacja na szkolnej scenie "Pastorałek" Tytusa Czyżewskiego przygotowanych przez młodzież Gimnazjum im. Michała Sędzlwoja w Łukowicy pod kierunkiem mgr Ewy Migdał i mgr Celiny Zwolińskiej. Młodzież gimnazjum zaprezentowała tutejszej społeczności lokalnej, nauczycielom oraz koleżankom i kolegom efekt swojej 4-miesięcznej pracy, który był gromko oklaskiwany.
jaselka1.jpg
jaselka2.jpg
jaselka3.jpg
jaselka4.jpg
Piękny język gwarowy "Pastorałek", płynący ze szkolnej sceny przy wtórze piszczałek i fletów na tle rycin T. Makowieckiego, przeniósł widzów w dalekie zakątki Betlejem, w świat Boga, aniołów i górali...Chyba skutecznie, bo spektakl zakończył się wspólnym (na prośbę widzów) śpiewaniem kolęd.
 
Ewa Migdał, Łukowica, marzec 2008 

Zmieniony ( 08.03.2008. )
 
Gala w Warszawie PDF Drukuj Email
19.10.2007.

W Zamku Ujazdowskim 

27 września 2007 r. w Zamku Ujazdowskim w Warszawie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – uroczystość wręczenia dotacji laureatom II edycji programu Rzeczpospolita internetowa. Na nasze zaproszenie Fundacji TP przyjechali przedstawiciele 100 gmin, które w tym roku otrzymały granty. Prezes Fundacji Grupy TP, Pani Danuta Kowalska ciepło powitała wszystkich uczestników spotkania i wspólnie z Panią Anną Darską, Szefową Przedstawicielstwa UNDP w Polsce wręczyły symboliczne czeki nagrodzonym Grupom Działania. W imieniu  Gimnazjum w Łukowicy czek odebrała autorka naszego programu pani mgr Barbara Hebda.

Gala w Warszawie
Pani Barbara Hebda (z prawej)

 Wśród trzech kategorii tematycznych, w jakich składane były wnioski, połowa nagrodzonych w tym roku projektów zostanie zrealizowana w obszarze „Edukacja i rozwój”, zaś aż 38 projektów skupi się na działaniu w obszarze „Nasz region”. Temat „Tolerancji i integracji” podejmie zaś 12 projektów.


Łukowica, październik 2007 
Zmieniony ( 22.01.2008. )
 
Uroczysta inauguracja projektu PDF Drukuj Email
22.10.2007.
Poprzez historię do przyszłości
 
W dniu 10.10.07 r. zebrała się Grupa Działania na nieoficjalnej konferencji, w celu omówienia organizacji spotkania informacyjnego planowanego na 17.10.2007 r. W prasie (Dziennik Polski, Gazeta Krakowska) ukazały się informacje na temat projektu, a w miejscach najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców gminy pojawiły się plakaty informujące o planowanych działaniach. Została zarejestrowana domena internetowa www.lukowica.org i wykupiony dwuletni hosting. Grupa Działania wzbogaciła się także o nową kamerę, która towarzyszy nam podczas pierwszych warsztatów i wycieczek.
Łukowica, inauguracja projektu
Inauguracja projektu, Łukowica, październik 2007

Projekt zainaugurowało uroczyste spotkanie z udziałem społeczności lokalnej: przedstawicieli Urzędu Gminy, Kół Gospodyń Wiejskich, Biblioteki Publicznej, GOK-u, gospodarstw agroturystycznych, członków Komisji Oświatowej Rady Gminy, które odbyło się w Gimnazjum im. Michała Sędziwoja w Łukowicy.
W trakcie spotkania uczestnicy zostali zapoznani z ideą programu „Rzeczpospolita internetowa”, kierownik projektu „Poprzez historię do przyszłości” dyrektor Leszek Lis omówił szczegółowo planowane działania.
Podczas nieoficjalnej części spotkania przy kawie i słodyczach, zebrani mieli możliwość podzielenia się pomysłami i opiniami na temat projektu.

Łukowica, oficjalny plakat projektu
Oficjalny plakat projektu

Łukowica, październik 2007  
Zmieniony ( 20.12.2007. )
 
Nagroda dla Rzeczpospolitej internetowej PDF Drukuj Email
15.11.2007.

 

Nagroda dla programu Fundacji TP

 Image

Rzeczpospolita Internetowa - ogólnopolski program grantowy dla gmin wiejskich, została uznana za "Najciekawsze przedsięwzięcie szerokopasmowe" w konkursie "Szeroki Pas 2007", organizowanym  przez tygodnik Computerworld. Program od dwóch lat realizuje Fundacja Grupy TP we współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych. - Program Rzeczpospolita Internetowa zmobilizował gminy wiejskie z całego kraju, aby wykorzystały możliwości jakie daje internet i zmieniły na lepsze swoją rzeczywistość - powiedział Maciej Witucki, prezes zarządu Telekomunikacji Polskiej.
Od lat się mówi, że należy ludziom wręczać wędki, nie zaś dawać ryby. Ta forma przyznawania grantów dla społeczności lokalnych z gmin wiejskich świetnie oddaje tę ideę. Wiejskie szkoły, stowarzyszenia lokalne od Ochotniczych Straży Pożarnych po miłośników danej okolicy, gminne biblioteki publiczne, placówki Caritas, to beneficjenci tego programu jako Lokalne Grupy Działania. Dzięki ich postawie społeczności lokalne mają okazję zająć się rodzimą historią, edukacją, czy też promocją walorów turystycznych. O tym wszystkim opowiadają ich witryny internetowe powstałe dzięki programowi Grupy TP. Jury uważa, że takie programy jak Rzeczpospolita Internetowa, czy ubiegłoroczny laureat Akademia e-Seniora UPC Polska najskuteczniej walczą z tzw. wykluczeniem cyfrowym. "Namawiamy wszystkie firmy do przygotowania własnych programów popularyzujących społeczną aktywność, nie tylko w Internecie" - apeluje Zbigniew Kądzielski.

Żródło: KKiK, IDG Poland
Łukowica, listopad 2007

Zmieniony ( 22.12.2010. )
 
W zagrodzie agroturystycznej PDF Drukuj Email
28.12.2007.

Warsztaty w ramach projektu "Poprzez historię do przyszłości" (program „Rzeczpospolita internetowa”)

 U państwa Zygadłów

Współpraca przy realizacji projektu „Poprzez historię do przyszłości" stała się okazją do zorganizowania spotkania z mieszkańcami gminy, które odbyło się w Gimnazjum im. Michała Sędziwoja w Łukowicy, w dn. 12.12.07 r. Miało ono na celu integrację lokalnej społeczności, a także pokazanie możliwości rozwoju i promocji naszego regionu. Uczestnicy zapoznali się z dotychczasowymi działaniami, a także z planowanymi w dalszej kolejności, śledząc strony internetowe związane z projektem. Poruszane były zagadnienia związane z promocją regionu, agroturystyką na naszym terenie oraz ekologią. Prezentowane były strony internetowe, które dotyczą tych tematów.

1im000035.jpg
2hpim6102.jpg
3hpim6094.jpg
4hpim6079.jpg


Zmieniony ( 13.11.2008. )
Czytaj całość…
 
II edycja programu PDF Drukuj Email
10.10.2007.

21-06-2007 ( za  www.fundacjatp.pl )
I etap konkursu II edycji zakończony

Biuro programu Rzeczpospolita internetowa zakończyło etap przyjmowania wniosków do II edycji Programu. Odnotowaliśmy 845 elektronicznych rejestracji, 342 wnioski zostały zgłoszone, a z tego 290 wniosków zostało zaakceptowanych formalnie. Oznacza to, że liczba 290 jest w tej chwili oceniana przez 10 osobową Komisje Konkursową. Wyniki jej prac poznamy 16 lipca 2007 r. Lista półfinalistów, którzy będą mogli rozpocząć pracę nad Wnioskami Pełnymi zostanie wtedy wywieszona na naszej stronie internetowej.

Poniżej prezentujemy statystyki 290 wniosków dotyczące: kategorii tematycznej wniosków, statusu wnioskodawcy i liczby wniosków z poszczególnych województw.

Mapka 

 
Rozmieszczenie formalnie zaakceptowanych Wniosków Wstępnych

 

Zmieniony ( 22.12.2010. )
 
Skarb PDF Drukuj Email
01.03.2008.

Agnieszka Pietrzak, Łukowica, marzec 2008

Skarb ze Świdnika  z okresu halsztackiegoSkarb w archeologii

„Skarbem” w terminologii archeologicznej jest każde znalezisko gromadne ( a więc zawierające więcej niż jeden przedmiot), a nie będące wyposażeniem grobu ani zbiorem odpadków z osady , w odniesieniu do którego możemy przypuszczać, że wchodzące w jej skład przedmioty zostały zgromadzone i złożone w ziemi (lub w innym środowisku) z jakiegoś określonego powodu czy w konkretnym celu. W artykule tym przyjrzymy się okolicznościom towarzyszącym wykopania skarbu, zlokalizujemy miejsce wykopalisk, podejmiemy próbę analizy znaleziska w Świdniku,  określimy datę jego powstania oraz omówimy kulturę łużycką( zwłaszcza okres halsztacki) w kontekście tego świdnickiego odkrycia.
 
1_naszyjnik_brazowy.jpg
2bransoleta_wieksza.jpg
3bransoleta_mniejsza.jpg
4bransoleta_paskowa.jpg
 

Zmieniony ( 27.05.2008. )
Czytaj całość…
 
Znamy już finalistów Konkursu! PDF Drukuj Email
11.10.2007.

Znamy już finalistów! 

W dniu 3 września 2007 r. Komitet Sterujący programu Rzeczpospolita internetowa zatwierdził - na podstawie wyników pracy Komisji Konkursowej – listę 100 Wniosków Pełnych, które wygrały konkurs grantowy, stając się finalistami II edycji Programu Rzeczpospolita internetowa. 10 grantów „dużych” - czyli do 30 000 zł oraz 90 grantów „małych” - czyli do 15 000 zł, pozwoli na realizację w gminach wiejskich pomysłów naszych finalistów.

Nad oceną projektów pracowała Komisja w składzie: Renata Sobolewska, Sylwia Żmijewska-Kwiręg, Maciej Radziszewski, Paweł Tomczak, Katarzyna Znaniecka-Vogt. Dwuetapowa procedura konkursowa naszego Programu okazała się dla większości Grantobiorców okazją do doprecyzowania swoich pomysłów, wytężonej pracy nad projektem. Eksperci podkreślili wysoki poziom merytoryczny tegorocznych wniosków, wskazywali również na dużą różnicę jakościową pomiędzy wnioskami Wstępnymi i Pełnymi, w czym z pewnością pomógł proces moderacji i konsultacji z Zespołem Biura Programu. Cieszy nas fakt, że wśród finalistów są też takie Grupy Działania, które w I edycji Programu nie zdobyły grantu, ale nie zniechęciły się, dopracowały swoje projekty i dziś mogą cieszyć się z efektów swojej pracy. Liczymy, że Grupy Działania, które nie przeszły do finału, zagospodarują potencjał wyzwolony przy okazji pisania wniosku do Rzeczpospolitej internetowej i zrealizują swoje pomysły w innym programie. Jeszcze raz chcemy podkreślić, że wszystkie tegoroczne wnioski były na bardzo wysokim poziomie, a granty otrzymają najlepsi z najlepszych.

Miło nam donieść, że wśród laureatów konkursu znalazła się nasza Grupa Działania z  projektem  "Poprzez historię do przyszłości".

Laureaci to Grupy Działania 

 Laureaci to Grupy Działania ze wszystkich 16 województw.

Łukowica, październik 2007 

Zmieniony ( 22.12.2010. )
Czytaj całość…
 
Konkurs plastyczny PDF Drukuj Email
20.02.2008.

Konkurs w ramach projektu "Poprzez historię do przyszłości" (program „Rzeczpospolita internetowa”)

 
Chciałbym Ci opowiedzieć o ...

 

 „Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży ze wszystkich szkół i przedszkola w Gminie Łukowica. Pragniemy, aby konkurs stał się okazją i bodźcem do lepszego poznania naszego bogactwa historyczno-kulturowego. Hasło konkursu: „Chciałbym Ci opowiedzieć o:..” rozumiemy, jako pretekst do malarskiej, bądź graficznej wypowiedzi na temat najbliższej okolicy. Mogą to być piękne krajobrazy, zabytki, ale również legendy, zapomniane historie z czasów bardzo odległych, jak i całkiem niedawnych. Każda miejscowość na terenie naszej Gminy posiada własne legendy dotyczące jej nazwy, pierwszych właścicieli, czy fundatorów istniejących do dzisiaj zabytków. Oprócz postaci króla Łokietka czy Sędziwoja, możemy również sięgnąć do klechd mówiących o arianach, czy „ łyżce” świętej Kingi...

 

pobierz regulamin Image

Zmieniony ( 13.11.2008. )
 
W cieniu wielkiego grodziska - finał PDF Drukuj Email
21.12.2007.
Konkurs w ramach projektu "Poprzez historię do przyszłości" (program „Rzeczpospolita internetowa”)
 

 W cieniu wielkiego grodziska

 

Na konkurs wpłynęło 117 zdjęć ponad 40 autorów. Mimo niekorzystnej aury – jesień praktycznie skończyła się na początku listopada, kiedy spadł śnieg - młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów naszej gminy wykonała wiele ciekawych zdjęć. Zostały uwiecznione miejsca i zabytki kultury sakralnej (kapliczki) jak i ludowej (stare spichlerze, domy itd.)

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg

Ideą konkursu było lepsze wypromowanie naszego regionu i szukanie z aparatem mało znanych zabytków i miejsc. Uważam, że pod tym względem – a także artystycznym, o czym mówiła podczas swoich obrad komisja konkursowa – zadanie zostało wykonane w 100%. Mamy nadzieje, że konkurs znajdzie swoją kontynuację w przyszłych latach.

(Zdjęcia z konkursu znajdują się w dziale Fotoreportaże)

Jarosław Czaja, Łukowica, grudzień 2007

Zmieniony ( 13.11.2008. )
 
«« start « poprz. 1 2 nast. » koniec »»

Pozycje :: 1 - 21 z 22


Top!