Help!
23.02.2018.
Gimnazjum w Łukowicy
Advertisement
Strona Główna arrow Aktualności arrow Historia Gimnazjum

Menu główne
Strona Główna
Rzeczpospolita
Fotoreportaże
Dawniej i dziś
Gród Wiślan
Sędziwój
Artykuły
Kolonie
Rekrutacja
Dokumenty
Dla Rodziców
Gimnazjum
Aktualności
Patron Szkoły
Historia Gimnazjum
Samorząd Uczniowski
Biblioteka
Współpraca zagraniczna
Fotowydarzenia
Galeria
Sport
Szukaj
Biblioteka nauczyciela
Pedagog szkolny
Info
Archiwum
Tematy pokrewne
Historia Gimnazjum PDF Drukuj Email
03.11.2007.

Historia Gimnazjum


Początki szkoły nie są bardzo odległe. Najpierw bowiem zostaje podjęta Uchwałą Rady Gminy Łukowica z dnia 15 marca 1999r. w sprawie założenia gimnazjum w Łukowicy, dalej wydano  Akt założycielski szkoły publicznej   30 marca 1999r. oraz wydana decyzja z dnia 30 marca 1999r. w sprawie założenia i organizacji Gimnazjum w Łukowicy. Szkołę oficjalnie otwarto 1 września tego samego roku. 

 

Jednak początki zwłaszcza budynku, w którym miała znaleźć się przyszła szkoła wcale nie wyglądały tak jaskrawo jak płynnie wchodzące w życie uchwały. Gimnazjum bowiem nie budowano od „zera”, ale wykorzystano lokum, które  zmieniało swoich lokatorów już kilkakrotnie. W latach 60- tych była tu „agronomówka”, potem siedziba licznych biur gminnych (zwłaszcza budowlanych i rolnych), następnie Urząd Stanu Cywilnego(w pracowni komputerowej była sala ślubów!), ZEAS, Opieka Społeczna, a przez kilka lat zasadnicza szkoła zawodowa rolnicza i krawiecka. Był także projekt otworzenia tu dużej nowoczesnej centrali telekomunikacyjnej, w związku z czym dobudowano dość spory fragment budynku (obecnie sale 3,4 5, 6 i toalety obok sal). Okazało się jednak, że to co nowoczesne czasami  mieści się w niewielkim pomieszczeniu, więc projekt potężnej centrali na „agronomówce” zakończył się fiaskiem. I tak na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat budynek zmieniał swoich właścicieli, aż wreszcie doczekał się administratora odpowiedzialnego za kształtowanie umysłów młodych pokoleń. Naturalnie budynek mył zbyt mały, żeby pomieścić uczniów z pięciu okolicznych miejscowości. Dlatego też rozpoczęto intensywne prace budowlane, tak, żeby 1 września można było swobodnie rozpocząć naukę szkolną. Otwarcie Gimnazjum było bardzo uroczyste. Wstęgę przecinali pan Roman Duchnik oraz pani Małgorzata Pogwizd. Obecni byli przedstawiciele z Kuratorium Oświaty w Krakowie (Józef Rostworowski), władze samorządowe z panią wójt Czesławą Rzadkosz na czele, władze kościelne okolicznych parafii (ks. Marian Koterba , ks. Aleksander Mroczek, ks. Ryszard Słowik), przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Limanowej (Maria Szubryt), nauczyciele i uczniowie. Budynek, w którym rozpoczynaliśmy naukę szkolną obejmował sale 1- 7, a od 2 grudnia 1999 r. także pracownię komputerową. Kolejna budowa nowego skrzydła szkoły i nowoczesnej hali sportowej ruszyła jesienią 2001 r., zaś uroczyste otwarcie tego kompleksu budynków nastąpiło już 3 września 2002 r. Także tamtego pamiętnego dnia gościliśmy w naszej szkole wyjątkowych gości: posłów Tadeusza Parchańskiego, Bronisława Dutkę, Kazimierza Sasa, kuratora małopolskiego Jerzego Lackowskiego, panią wójt Czesławę Rzadkosz, panią dyrektor GZEAS Małgorzatę Pogwizd, władze kościelne z łąckim ks. prałatem Józefem Trzópkiem na czele radnych powiatowych i gminnych, nauczycieli, rodziców i uczniów.


W tej krótkiej notatce na temat historii szkoły nie możemy nie wspomnieć o ważnym, ostatnim chronologicznie święcie jakim było nadanie imienia szkole. 24 października 2006r. patronem Gimnazjum został Michał Sędziwój, światowej sławy alchemik pochodzący z Łukowicy. Uroczystość była niecodzienna, ponieważ poruszaliśmy się dość potężnymi susami w czasie(bagatela 450 lat wstecz - dzięki przedstawieniu pt „Ożywienie obrazu Jana Matejki Alchemik Sędziwój”) i przestrzeni (mowa o przestrzeni geograficznej - mieliśmy gości z partnerskiej szkoły w Ehrenhausen w Austrii). Zaszczycili nas swoją obecnością także nasi wierni goście: przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Krakowie( Marek Twaróg), pani wójt Czesława Rzadkosz, dyrektorzy szkół, władze samorządowe, kościelne( ks. dziekan Grzegorz Skorupa, ks. Józef Słowik z Czarnego Potoku, ks. Wiesław Majca z Łukowicy), rodzice, nauczyciele i oczywiście uczniowie. Istnieje też duża nadzieja (wsparta już dokumentacją), że to nie ostatnia inwestycja i duża impreza w tej szkole.
W taki oto sposób budynek „przemierzył” drogę w czasie zmieniając jedynie swoje role: w tym bowiem budynku, w którym kiedyś można było uzyskać poradę rolniczą, nauczyć się krawiectwa, zameldować się, czy usankcjonować prawnie związek małżeński obecnie kształci się pokolenie młodych ludzi z miłościwie nam patronującym Michałem Sędziwojem.

Agnieszka Pietrzak, Łukowica, listopad 2007 

Zmieniony ( 18.12.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Top!