Help!
23.02.2018.
Gimnazjum w Łukowicy
Advertisement
Strona Główna arrow Aktualności arrow Wymiana z zagranicą

Menu główne
Strona Główna
Rzeczpospolita
Fotoreportaże
Dawniej i dziś
Gród Wiślan
Sędziwój
Artykuły
Kolonie
Rekrutacja
Dokumenty
Dla Rodziców
Gimnazjum
Aktualności
Patron Szkoły
Historia Gimnazjum
Samorząd Uczniowski
Biblioteka
Współpraca zagraniczna
Fotowydarzenia
Galeria
Sport
Szukaj
Biblioteka nauczyciela
Pedagog szkolny
Info
Archiwum
Tematy pokrewne
Wymiana z zagranicą PDF Drukuj Email
03.11.2007.

Współpraca z zagranicą 

Wstępne rozmowy - jeszcze nieoficjalne i mające charakter bardzo prywatny -  na temat wymiany miały miejsce zimą, pod koniec 2003 r. gdzieś na trasie Kraków - Częstochowa. Wtedy to – inicjatorka tego przedsięwzięcia - pani Iwona Pulit poznała dyrektora zaprzyjaźnionej szkoły w Ehrenhausen w Austrii i wspólnie postanowili zrealizować pomysł wymiany uczniów ze szkół, w których pracowali. Myśl tę wsparł także dyrektor naszej Szkoły pan Leszek Lis zapraszając nowego znajomego na imprezę integracyjną w szkole. Łukowica i jej okolice słynące ze swojego uroku, zadbany i dobrze wyposażony budynek szkolny, a także otwartość dyrekcji wywarły doskonałe wrażenie na austriackim gościu. Wrażenie to zaowocowało pierwszą wymianą uczniów w maju 2004 r.
 Pierwsi pojechali uczniowie z naszej szkoły do Ehrenhausen. W dniach od 23- 29 maja 2004 r. 10 uczniów mieli napięty program przewidziany przez organizatorów. W przeciągu tych dni wędrowali po sąsiednich winnicach, mieli wycieczki rowerowe, wycieczkę do Graz- u, Aflenz (w celu obejrzenia wystawy pt.”Rzymianie”), uczestniczyli w lekcjach historii, geografii i muzyki w szkole austriackiej, a także brali udział w dyskotekach i spędzali czas ze swoimi nowymi znajomymi. Młodzież wróciła z wymiany oczarowana krajem, ludźmi, z bagażem niezwykłych doświadczeń i wspomnień. Entuzjazm uczniów był bodźcem do kontynuowania przedsięwzięcia. W dniach od 16 do 22 października 2005 r. do naszej szkoły zaprosiliśmy – już naszych przyjaciół- z Austrii. Mogliśmy się pochwalić atrakcyjnym regionem zabierając gości do Zakopanego, Krynicy, Limanowej, Jabłońca, Świdnika czy organizując tradycyjne ogniska i integrujące dyskoteki. I również w tym przypadku reakcje młodzieży były bardzo pozytywne.
Kolejny wyjazd uczniów naszego gimnazjum do Ehrenhausen miał miejsce od 5 do 11 czerwca 2005 r. Program wycieczek był podobny jak w poprzednim roku.

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg

Fotki z pobytu naszej młodzieży w Ehrenhausen 


Oprócz korzyści zewnętrznych wymiany (czyli poznawanie nowych miejsc, poszerzanie horyzontów, rozwijanie umiejętności posługiwania się językami obcymi) pojawiło się mnóstwo nieoczekiwanych skutków. Z pewnością ewidentnym owocem kontaktów są – trwające do dziś- przyjaźnie jakie nawiązały się jako efekt dwuletniej już współpracy z zaprzyjaźnioną szkołą w Austrii. Dowodem na ciepłe relacje również między dyrektorami szkół jest chociażby przyjęcie zaproszenia przez Austriaków na wielkie święto naszej szkoły - czyli nadanie imienia, które odbyło się 26 października 2006 r.

Agnieszka Pietrzak, Łukowica, listopad 2007

Zmieniony ( 25.04.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Top!