Help!
21.03.2018.
Gimnazjum w Łukowicy
Advertisement
Strona Główna arrow Rzeczpospolita arrow Poprzez historię do przyszłości

Menu główne
Strona Główna
Rzeczpospolita
Fotoreportaże
Dawniej i dziś
Gród Wiślan
Sędziwój
Artykuły
Kolonie
Rekrutacja
Dokumenty
Dla Rodziców
Gimnazjum
Aktualności
Patron Szkoły
Historia Gimnazjum
Samorząd Uczniowski
Biblioteka
Współpraca zagraniczna
Fotowydarzenia
Galeria
Sport
Szukaj
Biblioteka nauczyciela
Pedagog szkolny
Info
Archiwum
Tematy pokrewne
Poprzez historię do przyszłości PDF Drukuj Email
15.11.2007.

Warsztaty w ramach projektu "Poprzez historię do przyszłości" (program „Rzeczpospolita internetowa”)
Barbara Hebda, Łukowica, listopad 2007

 

Śladami przeszłości
 
 „… aby drogę mierzyć przyszłą
trzeba nam pomnieć skąd się wyszło”
 (C. K. Norwid)
Zainspirowani realizowanym projektem „Poprzez historię do przyszłości” w ramach II edycji programu „Rzeczpospolita internetowa” grupa uczniów z gimnazjum wraz z opiekunami (przedstawicielami Grupy Działania) była uczestnikami fascynującej przygody odkrywania naszej historii i powrotu do korzeni. Wycieczka odbyła się w dn. 10.10.07r. i obejmowała wyjazd do miejsca, gdzie kiedyś znajdowało się grodzisko (Naszacowice) oraz do „rezerwatu” lachowskiej kultury (Nowy Sącz).
foto0.jpg
foto1.jpg
foto2.jpg
foto3.jpg


Pierwszym miejscem przez nas odwiedzonym były Naszacowice, gdzie nad brzegiem Dunajca wznosi się samotne wzgórze, skrywające relikty grodziska, które przez 300 lat, aż do początków polskiej państwowości było jednym z największych ośrodków słowiańskiego plemienia Wiślan. Tylko nieliczni doceniają znaczenie historyczne tego miejsca i potrafią dostrzec owalny zarys grodziska oraz zniszczone przez uprawę ziemi wały pięciu podgrodzi. Natomiast ci, którym szczęście wyjątkowo sprzyja są w stanie odnaleźć skrywane jeszcze przez to miejsce skarby w postaci drobnych fragmentów ceramiki. My niestety pomimo zapału i szczerych chęci nie zdołaliśmy odnaleźć niczego, jednak sądzimy, że nasza wyprawa zaszczepi w młodzieży pasję do odkrywania i szacunek dla przeszłości.
(Zdjęcia z wycieczki znajdują się w dziale Fotoreportaże)
 grodzisko_lot.jpg
grodzisko_rekon.jpg

Ryciny zaczerpnięte z prac dr Jacka Poleskiego
 

Kolejnym punktem naszej wycieczki było muzeum skansenowskie w Nowym Sączu. Sądecki Park Etnograficzny to miejsce, które stara się zachować elementy tradycyjnej ludowej kultury, aby była świadectwem tego co odchodzi – dla przyszłych pokoleń. Zgromadzone tam eksponaty w postaci zabudowań, odzwierciedlają podział etnograficzny Sądecczyzny, którą zamieszkiwały cztery grupy: Lachów Sądeckich, Górali z okolic Łącka i Kamienicy, Pogórzan oraz Łemków Zachodnich.
Ze względu na przynależność do grupy Lachów Sądeckich, naszą uwagę zwróciła szczególnie ta część skansenu, a jest co podziwiać. Nieukrywany zachwyt wzbudziła wśród młodzieży olbrzymia zagroda z Gostwicy, z długą na przeszło 20 m chałupą o bielonym zrębie i dachem krytym strzechą słomianą wraz z najbliższym otoczeniem, na które składają się: duża stodoła, studnia z chlewikiem, wozownia i spichlerzyk. Wnętrze chaty ukazuje jak wyglądało domostwo zamożnego lachowskiego gospodarza, a jego autentyczność sprawia wrażenie jakby mieszkańcy przed chwilą go opuścili, wychodząc do codziennych swoich zajęć. Nieco mniej okazale, ale równie dla nas ciekawie prezentują się dwie samotne, biedniackie chaty: wąskofrontowa z Podegrodzia ze studnią z żurawiem oraz chałupa piekarza, ze wsi Rogi.
Dużą frajdę uczestnikom wycieczki sprawił widok dawnej szkoły, chętnie zaglądali do nieco prymitywnych sal lekcyjnych i na pewno z ulgą odetchnęli mogąc zasiąść w swoich szkolnych ławkach.
Niestety, czas przeznaczony na zwiedzanie niespodziewanie szybko minął i z żalem musieliśmy opuścić gościnne progi muzeum skansenowskiego, by wrócić w czasy nam współczesne.


 Barbara Hebda, Łukowica listopad 2007
Zmieniony ( 13.11.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Top!